Достапни линкови

Ердоган: Ирачкиот премиер поттикнува тензии


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го обвини ирачкиот колега Нури ал Малики дека ги поттикнува тензиите меѓу шиитите, сунитите и курдите во Ирак.
,,Ситуацијата во Ирак не изгледа добро, посебно однесувањето на ирачкиот премиер,, изјави Ердоган на синоќешната прес конференција во Истанбул по средбата со ирачкиот лидер на курдите Масуд Барзани. Ердоган и Барзани разговарале и за активностите на Курдскта работничка партија. Барзани го уверил Ердоган дека властите во полуавтономниот курдски реон во Северен Ирак сакаат запирање на конфликтот.
XS
SM
MD
LG