Достапни линкови

Aмбасадорот на САД во Авганистан тврди дека Хакани стои зад нападите


Американскиот амбасадор во Авганистан Рајан Крокер
Американскиот амбасадор во Авганистан Рајан Крокер изјави денеска дека нема дилеми оти терористичка мрежа Хакани е одговорна за серијата координирани напади во Авганистан. Нападите се случија во Кабул и три други градови, при што загинаа 35 милитанти, осум авганистански војници и три цивили.
Милитантната група со седиште во Пакистан е една од трите фракции на талибанците, кои се активни во Авганистан.
XS
SM
MD
LG