Достапни линкови

ЕУ ја следи состојбата во северно Косово


Портпаролката на високиот комесар за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Маја Коцијанчич изјави дека Унијата внимателно ги следи последните настани во северно Косово.
Според неа, напрегнатоста и провокациите не одговараат на процесот на дијалог, ниту на европската интеграција, која ја избраа и двете земји. Во изјава за албанската телевизија Топ чанел Коцијанчич додава дека тие продолжуваат да работат со Косово и Србија за да ги применат сите постигнати спогодби.
XS
SM
MD
LG