Достапни линкови

Сирија и ОН се договорија за набљудувачите


Набљудувачите на ОН во Сирија
Сирија и ОН постигнале договор за распоредување на набљудувачи за примирјето во земјата. Потпаролот на мировниот медијатор кофи Анан соошти дека со договорот е регулирана функцијата на набљудувачите и на сириските владини претставници. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун претходно изјави дека Сирија не ги исполнува обврските од меѓународниот мировен план.
XS
SM
MD
LG