Достапни линкови

Попоски му порача на НАТО дека Македонија заслужува членство


Министерот за надворешни работи Никола Попоски
Министерот за надворешни работи Никола Попоски во неговото обраќање на состанокот на Советот на НАТО посветен на мисијата на ИСАФ во Авганистан
уште еднаш го потврди военото присуство на Македонија, како и дополнителните напори во обуката на авганистанските сили.
Попоски во изминатите два дена оствари и билатерални средби на кои ја нагласил потребата да се задржат темелните вредности на НАТО. Притоа тој истакнал дека Македонија го заслужува правото да стане членка на Алијансата и изразил надеж дека во тој правец ќе размислуваат и другите членки вклучително и Грција.
XS
SM
MD
LG