Достапни линкови

Карзаи повика на забрзана транзиција на одговорноста за безбедноста


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска повика на забрзување на транзицијата на одговорноста за безбедноста во земјата од НАТО силите, поради објавувањето на фотографии на кои се прикажани американски војни како позираат покрај мртви тела на авганистански милитанти. Карзаи го нарече одвратен актот на сликањето на фотографиите и нивното споделување во јавноста.
Тој предупреди дека слични инциденти во минатото предизвикале остри рекации од Авганистан и меѓународната заедница. САД ги осудија фотографиите.
XS
SM
MD
LG