Достапни линкови

Норвешка-Брејвик планирал три бомбашки напади


Андрес Брејвик
Андрес Брејвик кој призна дека уби 77 лица во Норвешка денеска продолжи да одговара на прашањата на обвинителите на четвртиот ден од неговото судење во Осло. Тој рече дека првично планирал три бомбашки напади, чии цели би биле некои владини згради, седиштето на Лабуристичката партија или кралската палата. Но, додаде дека не планирал да го повреди кралското семејство, бидејќи ја поддржува монархијата.
Брејвик пред судот изјави дека се обучувал така што поголемиот дел од неговото време го поминувал играјќи игри на интернет како Modern Warfere и Warcraft.
XS
SM
MD
LG