Достапни линкови

Почнува ново судење против Тимошенко


Јулија Тимошенко за време на судскиот процес минатата година
Во Украина започнува првото рочиште во новото судење против поранешниот премиер Јулија Тимошенко, која веќе ја издржува седумгодишната затворска казна. Тимошенко, која негира дека сторила нешто лошо, одби да присуствува на отворањето расправа, повикувајќи се на лошата здравствена состојба. Нејзиното семејство и адвокатите велат дека таа страда од болки во грбот со месеци. Тимошенко е обвинета за даночно затајување и обид за кражба во врска со нејзините активности како шеф на еден од главните компании за плин во 1990-тите. Тимошенко беше осудена во октомври врз основа на обвиненијата за злоупотреба на функцијата. Таа тврди дека е жртва на политички мотивирани репресија од страна на владата на украинскиот претседател Виктор Јанукович.
XS
SM
MD
LG