Достапни линкови

КФОР: Напнато на северот на Косово


Германскиот генарал и командант на КФОР Ерхард Древс изјави дека ситуацијата на северот на Косово е напната во пресрет на српските избори закажани за 6 мај. Тој ги повика сите страни да го сочуваат мирот.
Древс посочи дека припадниците на КФОР се распоредени на северот на Митровица за да обезбедат мир за сите.
Тој побара од Владата на Косово да остане воздрзана и да не презема акција, како таа од летово кога ги презеде граничните премини.
XS
SM
MD
LG