Достапни линкови

САД ги осуди фотографиите со телата на авганистански бунтовници


Американскиот секретар за одбрана Леон Панета
Американскиот секретар за одбрана Леон Панета денеска ги осуди фотографиите кои беа објавени во јавноста на кои се прикажани американски војници како позираат покрај мртвите тела на авганистански бунтовници. Панета кој присуствуваше на состанокот на НАТО во Брисел порача дека фотографиите не се одраз на вредностите на американската војска во Авганистан.
Објавувањето на фотографиите е последниот скандал во низата кои ги затегнаа односите меѓу САД и Авганистан.
XS
SM
MD
LG