Достапни линкови

Брејвик бара од норвешкиот суд слобода или смртна казна


Андерс Брејвик
Андерс Брејвик кој призна дека уби 77 лица во Норвешка во минатиот јули изјави дека сака судот или да го ослободи или да го осуди на смртна казна. Норвешка нема смртна казна, а Брејвик максималната казна од 21 година ја нарече патетична. Тој трет ден сведочеше пред судот во Осло.
Обвинителите го прашаа за неговите врски со милитантите-националисти во странство и за движењето на Витезите Темплари, на кое тврди дека е член. Брејвик одби да даде информации и предупреди дека Норвешка може да биде напдната од две ќелии на милитанти-националисти.
XS
SM
MD
LG