Достапни линкови

ОБСЕ ја поздрави намерата на Русија за отворање јавен медиумски сервис


Дуња Мијатовиќ
ОБСЕ ги поздрави информациите дека Русија ќе формира нов медиумски јавен сервис. Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, изјави дека тоа е позитивен развој и оти јавниот сервис ќе има витална улога во зајакнувањето на демократијата. Вчера, претседателот во заминување, Дмитриј Медведев издаде декрет за формирање јавен канал од први јануари наредната година.
XS
SM
MD
LG