Достапни линкови

Сириските опозициони лидери охрабрени од разговорите во Русија


Немирите во Сирија
Сириските опозициони лидери кои денеска во Москва се сретнаа со руски владини претставници соопштија дека се охрабрени од ставот на земјата за поддршка на натамошната демократизација на Сирија. Според нив, Русија може да предизвика притисок врз владата на сирискиот претседател Башар ал Асад и да и помогне на мировната мисија на претставникот на ОН и Арпаската лига Кофи Анан.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска упати критика до надоворешните сили за поткопување на напорите за воспоставување мир во Сирија.
XS
SM
MD
LG