Достапни линкови

Карзаи-нападите на талибанците и штатат само на државата


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги предупреди талибанците дека нивните напади само ќе го одложат повлекувањето на меѓународните претставници од земјата. Неговиот коментар доаѓа по серијата координирани напади во Кабул и три други градови, при што загинаа 35 милитанти, 11 припадници на безбедносните сили и четири цивили.
Според Карзаи, во нападите загинале само авганистанци и предизвикале штета на инфраструктурата и економијата на земјата. Тој им порача на талибанците дека не работат за независност на Авганистан и за неговиот народ, слобода и развој.
XS
SM
MD
LG