Достапни линкови

Рамон ја повика Русија да го почитува Таџикистан


Таџикистанскиот претседател Емомали Рамон
Таџикистанскиот претседател Емомали Рамон ја нарече Русија негов единствен стратегиски партнер, но воедно ја повика Москва да ја почитува неговата земја. Рамон изјави дека има понуди од други земји кои нудат многу пари за да имаат воена база во Таџикистан, но тој никогаш не ги земал во предвид.
Тој додаде дека во Таџикистан има голем број на руски стратегиски објекти и ги повика лидерите на Русија да не дозволат да бидат залажани од погрешните информации во медиумите.
XS
SM
MD
LG