Достапни линкови

Започна судењето за нередите по фудбалски натпревар во Египет


Нередите по фудбалскиот натпревар во Порт Саид
Во Египет започна судењето на 75 лица поврзани со смртоносните нереди по фудбалски натпревар во Порт Саид. Во судирите на навивачите на двата тима во февруари загинаа околу 70 лица. Тоа предизвика нови нереди и протести при кои загинаа уште 16 лица.
Девет полицајци се меѓу обвинетите во судскиот процес, кој се одвива во импровизирана судница во Каиро под големо обезбедување.
XS
SM
MD
LG