Достапни линкови

Стефановиќ-Србија во декември ќе добие датум за преговори со ЕУ


Шефот на српскиот преговарачки тим Борислав Стефановиќ
Шефот на српскиот преговарачки тим Борислав Стефановиќ изјави денеска дека се надева оти Србија во декември ќе добие датум за отпочнување преговори со ЕУ. Тој додаде дека Белград е подготвен да го продолжи дијалогот со Приштина. Според него, секој во Европа знае дека Србија нема да го признае Косово и затоа нема да има такво барање.
Стефановиќ ги оцени како опасни плановите на Приштина да изгради свои институции во северно Косово, кое според него треба да добие специјален статус по примерот на Јужен Тирол или двете Германии.
XS
SM
MD
LG