Достапни линкови

Асанж шоу на телевизијата Russia Today


Џулијан Асанж
Основачот на Викиликс Џулијан Асанж денеска ќе почне со свое шоу на руската телевизија Russia Today. Оваа телевизија која емитува на англиски јазик и која е финансирана од руската влада соопшти дека нема да го највува списокот на гостите кои ќе учествуваат во шоуто на Асанж. Станува збор за серија од 12 емисии, насловена ,,Светот утре,,. Асанж е во домашен притвор во Англија и се спори околку неговата можна екстрадиција во Шведска каде што е осомничен за сексуално злоставување. Викиликс кон крајот на 2010 година почна да објавува илјадници тајни американски дипломатски дописи.
XS
SM
MD
LG