Достапни линкови

Втор ден од судењето на Андерс Брејвик


Андерс Брејвик кој се товари за убиството на 77 луѓе во Норвешка денеска повторно ќе биде изведен пред судот во Осло. На вчерашниот прв ден од судењето тој се изјасни дека не се чувствува виновен. Брејвик рече дека убивањето на тинејџерите претставувало самоодбрана, а не криминален акт. Тој изјави дека се борел да ја спаси Европа од исламот и мултикултурализмот. Аналитичарите велат дека судењето треба да покаже дали тој има ментални нарушувања или свесно ги извршил убиствата. Ако се докаже дека немал ментални нарушувања, треба да се соочи со казна затвор од 24 години.
XS
SM
MD
LG