Достапни линкови

СБ на ОН го осуди лансирањето на ракета од Северна Кореа


Лансирањето на ракета од Северна Кореа
Совет за безбедност на ОН остро го осуди неуспешниот обид на Северна Кореа за лансирање на ракета. Советот едногласно се сложи за зголемување на санкциите врз Северна Кореа и предупреди на нова акција доколку Пјонгјанг планира нови ракетни или нуклеарни тестови. Според нив, лансирањето било против резолуциите на ОН и преизвикало сериозна загриженост во Азија.
XS
SM
MD
LG