Достапни линкови

Индија ќе тестира ракета со долг отстрел


Индија ќе тестира нова ракета со долг отстрел до крајот на неделата. Доколку тестот биде успешен Индија ќе стане дел од клубот на земјите кои поседуваат технологија за интерконтинетални балистички проектили. Медиумите јавија дека научниците се подготвуваат да ја тестираат ракетата меѓу среда и петок.
Само постојаните членки на Советот за безбедност на ОН, како Британија, Кина, Франција, Русија и САД заедно со Израел имаат такви ракети со долг отстрел.
XS
SM
MD
LG