Достапни линкови

Одборот на Светска банка ќе избира нов претседател


Џим Јонг Ким
Директорите на Светска банка на денешната средба во Вашингтон треба да го изберат следниот претседател на институцијата. Кандидати за функцијата се кореанскиот-американски лекар Џим Јонг Ким, кој е номиниран од страна на САД и нигериската министерка за финансии Нгози Оконџа Ивеала. За прв пат доминацијата на САД во Светската банка е ставена под знак прашалник.
Оконџа Ивеала изјави дека ќе победи нејзиниот противник, бидејќи изборот ќе биде донесен врз основа на политиката, а не според заслуга.
XS
SM
MD
LG