Достапни линкови

Прекинато насилството во две авганистански покраини


Експлозија во Џалалабад
Авганистанската разузнавачка служба соопшти дека безбедносните сили им се спротиставиле на милитантите по серијата на координирани напади во земјата, меѓу кои и Кабул. Борбите завршиле во Гардез и Џалалабад, додека насилството продолжува во некои делови на главниот град.
Авганистанската полиција во западниот дел на земјата ги сопрела милитантите кои планирале да извршат атентан врз потпретседателот Абдул Карим Халили. Двајца милитанти притоа биле уапсени со експлозив и оружје.
XS
SM
MD
LG