Достапни линкови

Ештон-нова рунда преговори со Иран во мај во Багдад


Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон
Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон изјави дека Иран и светските сили се согласиле да одржат нова рунда на преговори на 26 мај во Багдад. Ештон говорејќи во Истанбул изјави дека средбата биле корисна и конструктивна. Преговорите беа шанса за Иран и светските сили да го надминат ќорсокакот во преговорите за спорната нуклеарна програма на Техеран.
XS
SM
MD
LG