Достапни линкови

Преговорите со Иран во Истанбул почнале позитивно


Преговорите во Истанбул за иранската нуклеарна програма започнале во позитивна атмосфера, изјави денеска портпарол на шефицата за надворешна политика на Европската Унија, Кетрин Ештон. Претставници на 5-те земји, постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации, плус Германија, разговараат со делегацијата на Иран за надминување на кризата со иранската нуклеарна програма за која Западот смета дека е со цел Техеран да произведе нуклеарно оружје. Посматрачите не очекуваат голем прогрес од овие разговори и можна е нова рунда во наредниот месец.
XS
SM
MD
LG