Достапни линкови

Минимална корекција на кинескиот јуан


Кинеската Централна банка денеска соопшти дека од понеделик ќе дозволи поголема флуктуација на јуанот во однос на доларот, односно од досегашниот лимит од 0,5 насто, ќе може да се движи до 1 насто. Кинеските трговски партнери, посебно Соединетите Држави постојано приговараат дека кинескиот јуан е потценет.
XS
SM
MD
LG