Достапни линкови

Во Истанбул преговори за иранската нуклеарна програма


Истанбул, Кетрин Ештон и Ахмет Давутоглу
Претставници на 6-те големи сили и на Иран, денеска во Истанбул разговараат за кризата со иранската нуклеарна програма. На овие разговори, на кои учествуваат 5-те постојани членки на Советот за безбедност, плус Германија, се гледа како на можност за надминување на тензиите во врска со тврдењата на Западот дека Иран се обидува да произведе нуклеарно оружје. Сепак, аналитичарите оценуваат дека мали се шансите за постигнување некаков напредок.
XS
SM
MD
LG