Достапни линкови

Се смирија тензиите во Јужнокинеско Море


Тензиите меѓу Кина и Филипините во Јужно-кинеско Море, се смирија откако последните 5 кинески рибарски бродови си заминаа од спорниот регион. Меѓутоа, кинеските бродови не дозволија инспекција на нивниот улов. И Пекинг и Манила тврдат дека имаат право на риболов во спорните води, а и двете земји испратија воени бродови во тој дел од морето.
XS
SM
MD
LG