Достапни линкови

Северна Кореа: нова титула за Ким Џонг Ун


Пјонгјанг 13.04.2012.
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун денеска е наименуван за прв претседател на националната Комисија за одбрана, јави државната новинска агенција неколку часа по неуспешното лансирање на ракетата со долг дострел. Неговиот татко Ким Џонг Ил кој почина во декември лани е прогласен за вечен претседател на Комисијата која е највисок команден орган во таа земја. Ким Џунг Ун кој е помлад од 30 години, деновиве ја доби и највисоката функција Работничката партија на Кореа.
XS
SM
MD
LG