Достапни линкови

Камерон и Аунг Си Ки бараат укинување на санкциите против Мјанмар


Дејвид Камерон и Аунг Сан Су Ки
Британскиот премиер Дејвид Камерон и лидерот на опозицијата во Мјанмар Аунг Сан Су Ки денеска во Јангонг побараа укинување на санкциите против оваа азиска земја. Претходно Камерон имаше средба со шефот на таа држава кој изјавил дека демократизацијата на Мјанмар е неповратлив процес. Британскиот премиер е прв западен лидер кој го посетува Мјанмар во изминативе децении. Санкциите беа воведени поради кршењето на човековите права од страна на воената хунта.
XS
SM
MD
LG