Достапни линкови

Нови антивладини протести во Сирија


Илјадници сиријци излегоа денеска на улиците на ативладини протести на вториот ден од примирјето кое треба да води до запирање на 13 месеченото насилно справување со востанието против режимот на претседателот Башар ал Асад. Активисти јавуваат дека војниците во градот убиле еден од демонстрантите во градот Хама. Претходно, тие јавија дека сиријските сили се бореле со бунтовници во едно село во близина на границата со Турција.
XS
SM
MD
LG