Достапни линкови

Почна судењето на обвинетите за планирање напад врз дански весник


Во Данска денеска започна судскиот процес против 4 лица, обвинети за планирање напад врз данскиот весник кој ги објави карикатурите со пророкот Мухамед. Тројца од обвинетите се шведски државјани, а еден тунижанец и им се суди за тероризам и илегално поседување оружје. Сите четворица се изјаснија како невини.
XS
SM
MD
LG