Достапни линкови

Економскиот раст на Кина забавува


Пекинг, 13.04.2012
Кина денеска соопшти дека економскиот раст од 8,1 насто во првите три месеци од годинава е најнизок во последните три години. Како главна причина се наведува намалениот извоз на кинески производи во Европа поради економската криза, но и намалувањето на домашната побарувачка во првиот квартал од годинава. Аналитичарите сепак очекуваат кинескиот бруто домашен производ во 2012-та година да изнесува над 8 насто.
XS
SM
MD
LG