Достапни линкови

Повик за целосно спроведување на мировниот план во Сирија


Хомс, Сирија
Светските лидери го повикуваат Дамаск за целосно спроведување на мировниот план на ОН кој подразбира прекин на огнот од четвртокот. Американскиот претседател Барак Обама и францускиот претседател Никола Саркози се согласија дека Сирија треба целосно да ги имплементира шестте точки од мировниот план на меѓународен претставник на ОН Кофи Анан план и мора да го стори тоа. Двајцата претседатели се согласиле со интензивирање на напорите, вклучително и на Советот за безбедност, да се запре "бруталната акција" во Сирија. Исто така, американскиот државен секретар Хилари Клинтон го нарече прекинот на огнот само прв чекор, велејќи дека режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад режим мора да ја надмине политичката транзиција.
XS
SM
MD
LG