Достапни линкови

Давутоглу-ќе преземеме мерки доколку има нарушувања на границата


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу
Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу предупреди денеска дека земјата ќе преземе мерки доколку има нарушување на нејзината граница, која е исто така граница на НАТО. Според него, заштитата на границата на Турција може да биде прашање кое ќе ги засега сите сојузници на Алијансата.
Давутоглу нагласи дека Турција внимателно ги следи случувањата во Сирија по објавувањето примирје.
XS
SM
MD
LG