Достапни линкови

Ахмадинеџад-Иран нема да се откаже од нуклеарните права


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад пред одржувањето на преговорите со светските сили изјави дека земјата нема да се откаже од нуклеарните права и под најголемиот притисок. Според него, Западот треба да знае дека Иран нема да ги прекине активностите за мировна нуклеарна енергија.
Преговорите на Иран со Британија, Кина, Франција, Германија, Русија и САД ќе се одржат на 14 април во Истанбул. Тие се со цел да се надмине ќорсокакот во спорните нуклеарни активности на земјата.
XS
SM
MD
LG