Достапни линкови

Папуљас до Иванов-Грција е целосно посветена на решавање на спорот


Претседателот на Грција Каролос Папуљас
Грција останува целосно посветена на изнаоѓање фер и одржливо решение за спорот со името преку преговорите под покровителство на Обединетите Нации, вели претседателот на Грција Каролос Папуљас во писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов. Според Папуљас, решавањето на проблемот ќе овозможи да биде искористен потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и значително ќе придонесе во консолидирањето на безбедноста, стабилноста, добрососедските односи и развојот на регионот, особено преку европската перспектива на Западен Балкан.
XS
SM
MD
LG