Достапни линкови

Осуден поранешен министер за одбрана во Украина


Поранешниот украински министер за одбрана Валериј Ивашченко
Поранешниот украински министер за одбрана Валериј Ивашченко е осуден на 5 години затвор за злоупотреба на функцијата. Ивашченко кој беше дел од владата на премиерката Јулија Тимошенко е осуден за нелегален договор за приватизација со што го оштетил буџетот на државата за 10 милион и долари.
Според него, пресудата била нелегална и неправдена.
XS
SM
MD
LG