Достапни линкови

Кинески и филипински бродови во пат позиција


Филипините распоредија втор брод наспроти кинеските бродови во Јужното кинеско море. Спорот почна во неделата кога филипинските власти задржале осум кинески рибарски бродови на, како што наведуваат, филипински територијални води. Пекинг пак побара од филипинските бродови да заминат од кинеските територијални води. Двете земји се во спор околу сопственоста на неколкуте острови во близина на Филипините.
XS
SM
MD
LG