Достапни линкови

Силен земјотрес во Мескико


Силен земјотрес го погоди утринава Мексико со интензитет од 7 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот најмногу бил почуствуван во главниот град Мексико сити со силно тресење на зградите, но се уште нема информации за евентуални жртви и предизвикани материјални штети. Во меѓувреме уште еден земјотрес е почуствуван во западната држава на САД, Орегон со јачина од 5,9 степени. Од надлежните институции соопштуваат дека најверојатно ќе бидат објавени предупредувања за цунами.
XS
SM
MD
LG