Достапни линкови

Иран ќе го прекине извозот на нафта во Германија


Иранските медиуми јавија дека Техеран ќе го прекине извозот на нафта во Германија. Одлуката според нив, е поради ембаргото на ЕУ за нафтата од Иран, кое ќе стапи на сила од јули.
Иран го стопираше извозот и во Шпанија, Франција, Британија и Грција, а размислува да ја прекине доставата и за Шпанија.
XS
SM
MD
LG