Достапни линкови

Иран со нови иницијативи на нуклеарните преговори


Шефот на преговарачкиот тим Саид Џалили
Иранските власти соопштија дека ќе предложат нови иницијативи на престојните нуклеарни преговори со светските сили во Истанбул на 14 април. Шефот на преговарачкиот тим Саид Џалили ги предупреди западните земји кои ќе учествуваат на средбата да не вршат притисок и да не им се закануваат.
Преговорите на Иран со Британија, Кина, Франција, САД , Германија и Русија се со цел да се намине ќорсокакот во спорните нуклеарни активности на земјата.
XS
SM
MD
LG