Достапни линкови

Анан го повика Иран да го подржи планот за мир во Сирија


Кофи Анан и Али Салехи, Техеран, 11.04.2012
Специјалниот партеник за Сирија Кофи Анан го повика Иран да го подржи планот за за запирање на насилствата во Сирија, нагласувајки дека натамошна милитаризација на конфликтот би била катастрофална. Анан во Техеран разговараше со иранскиот министер за надворешни работи Али Салехи, кој пак оцени дека повиците за оставка на сиријскиот претседател Башар Ал Асад може да доведе до безредие и тешки последици. За кризата во Сирија денеска во Вашингтон ќе разговараат американскиот државен секретар Хилари Клинтон и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.
XS
SM
MD
LG