Достапни линкови

Мис Универзум ги менува правилата за транссексуалките


Јена Талацкова
Правилата за учество на мис Универзум ќе бидат променети за да можат транссексуалките да бидат дел од изборот во 2013 година. Одлуката доаѓа по елиминацијата на канадската натпреварувачка Јена Талацкова поради тоа што се родила како маж. Таа го сменила полот пред четири години.
Американскиот тајкун Доналд Трамп кој е косопственик на лиценцата за мис Универзум реши да ја врати Талацкова во изборот.
XS
SM
MD
LG