Достапни линкови

Суспендиран истакнат кинески политичар


Бо Ксилаи
Кинеските власти сооопштија дека истакнатиот политичар Бо Ксилаи и поранешен градоначалник на Чонгкинг е суспендиран од клучните позиции во Комунистичката партија. Националните медиуми јавија дека тој е обвинет за вмешаност во сериозни дисциплински прекршоци.
Според нив, и неговата сопруга Гу Каилаи е под истрага за убиството на еден британски државјанин во ноември минатата година.
XS
SM
MD
LG