Достапни линкови

Иванов оствари средба со вселенскиот патријарх Вартоломеј


Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов
Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов и вселенскиот патријарх Вартоломеј при денешната средба во Истанбул оценија дека сите треба да се вратат кон основата на изворот на вербата и почитување на духовните вредности за подобро справување со предизвиците на денешницата.
Тие разговарале и за проблемите со кои се соочува МПЦ, како и за чудото во црквата св. Димитрија. Иванов изразил надеж дека прашањето на МПЦ ќе биде надминато со дијалог и дека црквите сами ќе најдат решение.
XS
SM
MD
LG