Достапни линкови

Лавров: Сирија го почитува мировниот план


Сергеј Лавров и Валид Муалем, Москва 10.04.2012.
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на денешната прес конференција во Москва по разговорите со неговиот сиријски колега Валид Муалем изјави дека сиријската влада почнала да го применува планот на Кофи Анан и оти дел од тој план не прифаќа опозицијата. Муалем додаде дека неговата влада повлекла дел од силите од градовите согласно договореното со пратеникот на Обединетите нации и Арапската лига. Тој изјави и дека Дамаск е подготвен да прифати меѓународни посматрачи за да го надгледуваат спроведувањето на планот.
XS
SM
MD
LG