Достапни линкови

Загина војник во експлозија на бомба во Турција


Турски војници
Еден турски војник загинал, а најмалку четворица војници биле повредени во експлозија на бомба во округот Амасија, јавија медиумите од земјата. Бомбата експлодирала кога возилото во кое биле војниците преминувало преку мост. На местото на инцидентот се испратени голем број војници и амбулантни возила.
Во Турција од 1984 година се активни бунтовниците од Курдската работничка партија кои се борат за автономија на југоисточниот дел населен претежно од Курди.
XS
SM
MD
LG