Достапни линкови

Ердоган се сретна со кинескиот колега Џијабао


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган при пристигнувањето во Кина
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска во Пекинг се сретна со кинескиот колега Вен Џијабао. Кинеските медиуми јавија дека двајцата лидери разговарале за ситуацијата во Сирија и во Западна Азија и Северна Африка.
Кина ги повика сириските власти и опозициските групи да ги почитуваат ветувањата за примирје за да се стави крај на конфликтот кој почна пред една година.
XS
SM
MD
LG