Достапни линкови

Пет лица осудени за тероризам во Казахстан


Казахстанскиот суд осуди пет лица за смртоносниот терористички напад во минатата година. Судијата го осуди на доживотен затвор организаторот и лидерот на групата. Обвинетите беа осудени дека го натерале муслиманскиот екстремист Маскат Каријев да го изврши нападот на 12 ноември, при што тој ограбил продавница за оружје и убил двајца цивили и пет полицајци, пред да се самоубие.
Другите четворица обвинети се осудени на казна затвор до 25 години.
XS
SM
MD
LG